2015/01/31

1876ko ERROLDA: ETXE ETA BASERRIETAKO ONDASUNAK

Herriko etxe eta baserrien jabetza bilakaera aztertzeko erabiltzen dira katastroak. Guk herriko lehenatarikoa, 1876ko abuztuaren 13an egindakoa, erabiliko dugu. Bertan, etxe jabeak, jabegoak eta kolonoak azaltzen dira.

Interesgarria ere bada katastroa bertan ikusteko gaur zeintzuk diren zutik mantentzen diren etxeak, zeintzuk desagertuta dauden eta zeintzuk oraindik eraiki barik. Baina badauka beste aukera bat, bertan etxe jabeen aldaketak ere ikus daitezkeelako.



Dena dela, guretzat ere interesgarriak dira:
1. Kaleko hainbat etxeren patronimikoak ezagutzeko.
2. Euskaraz idazteko arau gabeko garaietan euskaraz nola idazten ziren jakiteko. 
Hasteko, herrigunean zeuden etxeak ezagutuko ditugu, Kalebarrenetik hasiz. Ondoren, Buztinzuri, Kalegoi eta Ondarra auzoko etxeekin bat egingo dugu. Hauekin bukatuta, auzoz-auzo joango gara, bertako baserriak, jabeak eta bertan bizi zirenak ezagutuz:

1. BARRENCALE (Orain KALEBARREN)

·         Amenarcua
·         Galardi-torre
·         Etxeverrianea
·         Sallaventecoa
·         Amezcua
·         Posada
·         Venturacoa
·         Echerzacoa
·         Pepechiquicoa
·         Artolacua
·         Malasenecua
·         Pacientecoa
·         Chominenecua
·         Altzarte errota
·         Tuntungoa
·         Arregui-torre
·         Narvaizacoa
·         Inarrecua

2.      BUZTINZURI

·         Vizcalazanecua
·         Gorrizcoa
·         Errementaricoa
·         Sillerocoa
·         Napartaicoa
·         Iñarrecoa
·         Santurucua
·         Unanuenecua
·         Elcanonecua

3. GÜEN-CALE (Orain KALEGOI)
 
·         Chirchilgoa
·         Martocua
·         Barrenacua
·         Amezticoa
·         Sacuerrecua
·         Choricoa
·         Arzaingoa
·         Soldaucua
·         Lamarionecua
·         Vicentenecua

4.      ONDARRA

·         Amarrandegui
·         Basterreche
·         Nicolasenecua
·         Garronea
·         Labecoa

Hauek, berriz, auzoetan zeuden baserriak, jabeak eta bertako kolonoak:

5. CUARTEL DEL NORTE (LIZARRAGA-GALARTZA AUZOAK)

KOLONOA
JABEGOA
JABETZA
Manuel Zabalo (1)
Vicente Lamariano (2)
UDALA
Marqués de Rocaberde
Antonio Gavilondo (1)
Pablo Zabaleta (2)
UGARTE TORRE
José María Arratabe
Joaquin Osinalde
UGARTE MOLINO
José María Arratabe
Francisco Cortaberria
ARAMBURU
Clara Resarri
Jose Ramón Vizcalaza (1)
José Aranes (2)
VIZCALAZA
Jose Ramón Vizcalaza
Juan Antonio Aguirre (1)
Pedro Cortaberria (2)
ZUMAETA
Clara Resarri
Vicente Eguren (1)
Marcial Lizarralde (2)
JAUREGUI
José Domingo Azcárate
Sebastián Larrañaga (1)
Domingo Larrea (2)
GOENAGA
Emeterio Goenaga
Lorenzo Peña
GOITIA
Justa Mendiola
Tiburcio Larrea
LIZARRITURRI
Casimiro Urmeneta
Ramón Arbe
LASCURAIN MOLINO
Venancia Amurrio
Ignacio Larrea (1)
José María Lete (2)
LASCURAIN-AUNDIA
Venancia Amurrio
José Aguirrezabal (1)
Gazpar Aranguren (2)
LASCURAIN-CHIQUI
José Aguirrezabal
José Lascurain
AQUINIBAY
Clara Lesarri
Alejandro Araiztegui
AQUINAO
Alejandro Araiztegui y José María Rezusta.
José María Lascurain
LAMARIANO ABAJO
Herederos  de Ramón Aizpurua
José Jaúregui
LAMARIANO ARRIBA
José Jaúregui
Francisco Larrea
ARANGUREN
Clara Lesarri
Francisco Larrea
SAN MARCIAL ERMITA
Clara Lesarri
Mateo Madariaga
ITURBE-AUNDIA
Mateo Madariaga
Ignacio Aranguren
ITURBE-CHIQUI
Herederos de Concepción Aranguren
Jacinto Larrañaga
SAGUTATEGUI
Herederos de Manuel Berroeta
Juan Francisco Aguirrezabal
GORROLA
Conde de Villafranca
Diego Alberdi
AMEZTI VIEJO
Bernabé Aguirre
Bartolomé Mendizabal
AMEZTI NUEVO
Esteban Larrañaga
Ignacio Aguirrezabal
ELORRIAGA
Bernabé Aguirre
José Guisasola
GORRIZ-CHIQUIA
José María Arratabe
Martín Elorriaga (1)
Gabriel Araiztegui (2)
GORRIZ-AUNDIA
José María Arratabe
Francisco Lascurain (1)
José Miguel Leturia (2)
EGUZQUIZA
Herederos de Manuel Berroeta
Simón Aguirre
ECHENAGUSI
Cristina Eulate
José Astaburuaga
UGARRIAGA -GAÑEKOA
Joaquín Irizar
Esteban Larrañaga
UGARRIAGA -AZPICOA
Bernabé Aguirre
Andrés Ecenarro
ECHEVERRI-SORO
Bernabé Aguirre
Antonio Lascurain (1)
José Aguirrezabal (2)
GALARZA
Bernabé Aguirre
Gabriel Aguirre
UNTZARRI
Bernabé Aguirre
Vicente Igartua
BESASTI
Angela Azcona
Luis Altube
MENDIOLA
José Muguruza
Emeterio Goenaga
URRUTIA
Emeterio Goenaga
Ramón Chinchurreta (1)
Basilio Mújica (2)
BERETERIO
Luís Zabala
Luís Jaúregui
SARRALDE
Francisco Vidasolo
Luís Jaúregui
SAN LORENZO HERMITA
Francisco Vidasolo
Bautista Arregui
ARRASATE
Conde de la Vega
Pedro José Iraeta
IRAETA
Pedro José Iraeta
José Cruz Azcárate (1)
Francisco Mújica (2)
AZCARATE
José Cruz Azcárate
José Domingo Azcárate (1)
Benito Igarza (2)
ELUTZA
Conde de Villafranca



 Datu hauek aintzat hartuta ondorioak:
  • Zazpi baserri daude gaur desagertuta: Ugarte errota; Laskurain errota; Sagutategi; Gorrola; Amezti zaharra; Etxenagusi eta Elutza. 
  •  Bernabe Arregik baserri hauen jabea zen: Amezti zaharra; Elorriaga; Ugarriagazpikoa; Etxeberrisoro; Galartza eta Untzarri.
  • Clara Resarrik zeuzkan: Aranburu; Akinibai; Aranguren; San Martzial ermita;
  • Jose Mari Arratabek zeuzkan: Ugarte torre eta Ugarte errota; Gorriztxiki eta Gorrizhandi.
  • Markes batek (Rokaberde), Udala. 
  •  Konde batek (Villafranca), Gorrola.

 IRAETA BASERRIA


JAUREGI BASERRIA


 6. CUARTEL DE PONIENTE (UZARRAGA)

KOLONOA
JABEGOA
JABETZA
Andrés Igarza
ECHEAUNDI
Conde de Villafranca
José Beobide
ECHEZURICUA
Fernando Colmenares
Martín Artolazabal
IRUECHETA
Juan Antonio Lausagarreta
Pedro Murguizur
ARIMENDI
José Antonio Amilibia
Higinio Lizarralde (1)
Juan Zabaleta (2)
ITURRIOZ
Juan Antonio Lausagarreta
Antonio Badiola (1)
Ascensio Mujica (2)
GARICAZA
Conde de Villafranca
Manuel Ibarzabal
ZABALA
Gerónimo Beitia
Vicente Irizar (1)
Nicolás Narvaiza (2)
BIDAURRE
Marqués de Rocaberde
Miguel Aguirre
BENITUA
José Ramón y Domingo Vizcalaza
José Aguirrezabal
ARIZTI
José Cuadrado
Francisco Zabaleta
BIDAURRE MOLINO
Marqués de Rocaberde
Francisco Azcárate (1)
Vicente Albisua (2)
IGUERIBAR-ASPARRUNDI
Luís Zabala
Francisco Gavilondo
IGUERIBAR-ERROTA
Luís Zabala
Javier Ganchegui
MISO o GAVIOCA
Marqués de Rocaberde


Datu hauek aintzat hartuta ondorioak
  • Lau baserri daude desagertuta: Etxeaundi; Garikatza; Bidaurre errota; Miso.
  • Markes batek (Rokaberde), hiru jabego: Miso; Bidaurre eta Bidaurre errota. 
  • Luis Zabalak: Igeribar-azparrundi eta Igeribar errota.
  • Juan Antonio Lausagarretak: Iruetxeta; Iturriotz. 
  •  Konde batek (Villafranca), Garikatza. 
LIZARRITURRI BASERRIA


  7. CUARTEL DEL SUR (IRIMOEGI BEHE eta gaurko ANTIGUA)


KOLONOA
JABEGOA
JABETZA
Andrés Larrañaga (1)
Cristobal Madariaga (2)
LAPAZA
Andrés Larrañaga
José María Mújica
ALTAMIRA
Marta Galfarsoro
Gregorio Villar
ZUPIDE
Andrés Larrañaga
José Telleriarte
OTAIN
Herederos de Bautista Unanue
Diego Lizarralde (1)
Prudencio Lizarralde (2)
ARRANDAY ACÁ
Herederos de Manuel Berroeta
Manuel Azcárate (1)
Domingo Arrieta (2)
ARRANDAY ALLÁ
Herederos de Manuel Berroeta

Mariano Epelde
IBULAR ARRIBA
Francisco Echeverría
Juan Antonio Inchausti
IBULAR ABAJO
José Echeverría
Antonio Goya (1)
José Arrázola (2)
IRIARTE-ARRIBA
José Cuadrado
Miguel Mecolalde
LOYETA
José Ignacio Aguirre
Marcial Lizarralde (1)
Francisco Lizarralde (2)
IRIARTE-ABAJO
José Cuadrado
Pablo Lamariano
ZUBICUA
Herederos de Claudio Arizti
Francisco Ecenarro
ECHECHOEVA
Pedro Cortaberria
Pedro Legorburu
MOLINO
Pablo Vicente de Guerra
Micaela Lizarralde
ANTIGUA ECHEVERRI
Miguel Juarizti
Ramón Eztenaga
ANCURCUA
Miguel Juarizti
Andrés Larrañaga
ERCILLA
Marcelino Ugalde
Esteban Jaúregui
ALCETA
Esteban Jaúregui
Esteban Larrañaga
ZORROZTARRIETA
Esteban Larrañaga

 Datu hauek aintzat hartuta ondorioak:
  • Desagertuta daude: Ibular goikoa eta azpikoa. 
  • Herederos de Manuel Berroeta: Arrandariak. 
  •  Miguel Juarizti: Antigua Etxeberri eta Ankurkua. 
  •  José Cuadrado: Iriarte  goikoa eta azpikoa.

















 OLAZABAL BASERRIA 


        8.      CUARTEL DE ORIENTE (IRIMOEGI GOI eta BASALDE)

KOLONOA
JABEGOA
JABETZA
Juan Francisco Legorburu
IBARRA
Julián Berraondo
Prudencio Iñurrigarro
IRAZUSTA
José Domingo y José Cruz Azcárate
José Orueta
EGUZQUIZA
Herederos de Juan Bautista Arteaga
Inés de Argárate
IRIMO
Herederos de Francisco de Azcárate
Isidro Toledo (1)
Desalquilada (2)
OTAMENDI
José de Iñurrigarro
Hilarión Cortaberria (1)
Bernardo Narvaiza (2)
IRALA TORRE
Herederos de León Manso
Ascensio Larrañaga (1)
Joaquín Larrañaga (2)
AIZAGA
José Clemente Echeverría
José María Antía
IRALA-GAÑECOA
José María Antía
Pedro Arando
IRALA-ECHEVERRI
Pedro Arando
Santiago Cortaberría
ARRELUZ-CHIQUI
José Ramón Vizcalaza
Pedro Luís Eizaguirre
ARRELUZ-AUNDIA
Pedro Luís Eizaguirre
Sebastián Alberdi
ARRELUZ-ECHEVERRI
Francisco Vidasolo
Hijos de José María Garitano (1)
José Ignacio Olaberría (2)
Domingo Garitano (3)
IGUERIBAR
Domingo María Arizti
Ramón Jaúregui
SARASQUETA VIEJO
Telesforo Monzón
Andrés  Iparraguirre
SARASQUETA NUEVO
Esteban Larrañaga
Viuda de Agustín Lete (1)
José Ibarguren (2)
BASTERRINA -ARRIBA
Hijos de Juliana Elcano
Angel Irizar
BASTERRINA -MEDIO
José María Arratabe
José Irizar y Azcárate
BASTERRINA-BARRENA
Francisco Vidasolo
Bernardo Zabaleta
URSALTO
Juan María Artiz
Francisco Zabaleta (1)
José León Gárate (2)
José Aguirrezabal (3)
Melchor Alberdi (4)
ONDAMENDI
Herederos de José Narvaiza
Diego Alberdi
PICUNITA
Ramón Bazterrica
Nicolás Insausti
CASA URBANA DE DESCARGA
Esteban Ugalde y otros
Desalquilada
CASA CADENA Y CASETA PARA MIQUELETES
Diputación de Guipúzcoa
Joaquín Zabaleta
MUTILAUN
Bernabé Aguirre
Juan Lete (1)
José María Larrañaga (2)
MADARIAGA
José María Larrañaga
Pedro Azcárate
INURRIGARRO-GARACOA
Juana Arceluz
Pedro Iturbe
INURRIGARRO-ABAJO
Julián Berraondo
José María Aguirre (1)
Angel Larrea (2)
AMILETA
Francisco Vidasolo
Pascual Aranes (1)
Tomás Ibarguren (2)
GALARDI
Pablo Vicente de Guerra
José Lorenzo Ayastuy
AIZAGA BASALDE
Vizconde de Santo Domingo

SANTA ENGRACIA HERMITA

Joaquín Mújica
ERAUZA
Marcelino Ugalde
Esteban Ugalde (1)
José Ignacio Aguirre (2)
OLAMENDI
Esteban Ugalde
José Ignacio Aguirre
Angel Mendizabal (1)
Pablo Jaúregui
OLAZABAL
Marqués de Rocaberde
Juan José Ugalde
TELLERI-ECHEVERRI
Marqués de Rocaberde
Ignacio Ezpeleta
EGURRIBAY
Ignacio Ezpeleta

Datu hauek aintzat hartuta ondorioak:
  • Desagertuta daude: Telleri-Etxeberri; Erautza; Madariaga; Mutilagun. Bazterrina erdikoa; Sarasketa berria (Goikoetxe); Irala Etxeberri; Irastorza. 
  •  Markes batek (Rokaberde): Olazabal eta Telleri-Etxeberri. 

IRIMOAK (BERRI ETA BASERRIA) ETA EGUZKITZA

Iturria:
Antzuolako Artxibo Historikoa. XIX. Mendeko hainbat estatitiska.

 ARANGUREN BASERRIA

No hay comentarios:

Publicar un comentario